Tekil Mesaj gösterimi
Okunmamış 02-08-13, 20:37   #1 (permalink)
zeinarda
ziyaretçi

Konular: 6
Standart Tevbe ve Şükür Namazları Nasıl Kılınır

Tevbe ve Şükür Namazları Nasıl Kılınır

Görülen lüzum üzerine üyelerimize yardımcı olmak amacıyla
bu konuyu açma ihtiyacı hasıl olmuştur......

Bildiğiniz gibi namaz yaradanla yaratılan arasında aracısız direk temas sağlayan bir ibadettir....

Farz namazların dışında kılınan tüm namazlar en az 2 rekattan başlar,namaz kılanın gücüne ve isteğine bağlı olarak rekat sayısı artar.....

Bütün namazların amacı ne olursa olsun Allah rızasını kazanmak esastır.....Zira niyetimiz de bu amaç üzredir....

Yani Namaza başlarken <<Niyet ettim,niyet eyledim Allah rızası için............................namaz kılmaya>>diye niyet ederiz.Noktalı yerlere amacınızın ne olduğunu söyliyeceksiniz,Tevbe,Şükür,hacet vs.....

Şimdi gelelim Tevbe namazının kılınışına yukarıdaki niyet örneğinde olduğu gibi noktalı yerlere tevbe namazı diyoruz...

En az 2 rekattır,her rekatında 1 Fatiha+3 ihlas okunabileceği gibi,Fatihadan sonra Tevbe ayetlerinin okunması efdaldir...

Yani her reketınde 1 fatiha+ aşağıdaki dua 3 kez okunabilir....

Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî zünûbî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente bi’rahmetike yâ erhamer’râhimîn”

Anlamı;“Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka (ibâdete lâyık) hiçbir ilâh yoktur. Ancak sen varsın. Beni sen yarattın. Şüphesiz ben senin kulunum. Gücüm yettiği kadar, Zât-ı Ecelli âlâna verdiğim sözde durmağa çalışıyorum. Ya Rabbi! işlediğim günahların şerrinden sana sığınıyorum.Bana lütuf ve ihsan buyurduğun nimetleri ikrar ve itiraf ediyorum, günâhlarımı da itiraf ediyorum. Yâ Rabbi! Beni mağfiret buyur (günâhlarımı bağışla), zira senden başka günâhları bağışlayacak (mağfiret edecek, af edecek) yoktur.”

Rüku ve secdelerde rüku ve secde tesbihinden sonra 3 er defa

Estağfirullahe’l-azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyh

denilmesi şart olmasa bile efdaldir....

Farz namazlar dışındaki namazlarda rüku ve secdede amacımıza uygun duaların okunması iyidir.....

Namazımızı tehhiyat,salavatlar ve rabbena dualarını okuyup selam vererek bitiryoruz....

Bundan sonrasında aklımıza gelen tüm günahlarımızı sayıp dökerek af diliyoruz,pişmanlığımızı en samimi en
içten yakarışlarla tevbeleri tek kabul eden bağışlayıcıların en bağışlayıcısına arz ediyoruz...

sonra aşağıdaki dua okunur, bu dua tevbelerin kabulünde çok etkilidir,tabii en doğrusunu Allah bilir....

Bütün günahlarıma Tevbe yarabbi estağfurullah (3 kez denir)

Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”
Amentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve Rusulihi ve’l-yevmi’l-âhiri ve bi’l-kaderi, hayrihî ve şerrihî minellâhi teâlâ ve’l-bâsü bade’l-mevt. Hakkun, eşhedü en lâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlüh.”

Türkçe Anlamı;

“Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tevbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm‘dır.“

,gece yatarken,sabah kalktığında,namaza başlamadan önce,dualarına başlamadan önce ve duaların sonrasında,farz namazlarında selam verdikten sonra <<allahümme entes selam>> demeden önce 3 kez aşağıdaki duayı söyleyip sonra entes selam minkes selam denmesi en güzelidir....

Estağfirullahe’l-azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyh

Bu şekilde kulun her daim günah işleyebileceğini ama kendisinin de her daim yaradan tarafından affedileceğini bildiğini ve inandığını gösterir......Yaradanın tevbeleri çok çok kabul ettiğine inancının göstergesidir....

ŞÜKÜR NAMAZI
Şimdi Şükür namazı kılınışına geçelim,en üstte verdiğim niyette noktalı yerlere şükür namazına diyoruz....

en az 2 rekattır,bu namazın da her rekatında 1 Fatiha+3 İhlas okunabileceği gibi

Her rekatında 7 Fatiha+3 İhlas okunması efdaldir.rekatlarda okunacak sureler bunlar bunun dışında bildiğiniz şekilde selam vererek bitirirsiniz,selamdan sonra bildiğiniz şükür dualarını okuyabilirsiniz,forumumuzda bu dulaları bulabilirsiniz....

Bu namazda da rüku ve secdelerde tesbihlerden sonra elhamdülillahürabbül alemin 3 kez diyebilirsiniz...

Namaz sonunda 3 tane fatiha okuyarak namazı bitirirsiniz......

Şükür namazında fatihanın bu kadar çok okunmasının nedeni ise Fatiha suresi başlı başına aynı zamanda şükür duasıdır,
dikkat ederseniz Besmeleden sonra Elhamdülillahürabbül alemin ile başlar...o nedenle namazda rekatlarda 7 şer fatiha okumamız efdaldir....

Her iki namazda da dualarınızı bitirdikten salavat sayısız çekilir.....

Bir hatırlatma yapalım,Farz ve sünnet namazları da dahil olmak üzere hiç bir namazda niyet ederken rekat sayısı söylenmez,yaradanın namazınızı kaç rekat olarak kabul edeceği bilinmez zira.....
-