Dilek Duası

Dilek Duası (https://www.dilekduasi.com/)
-   Diyet Öğrenelim (https://www.dilekduasi.com/diyet-ogrenelim/)
-   -   Zayıflamanın 12 Önemli Kuralı (https://www.dilekduasi.com/diyet-ogrenelim/1193-zayiflamanin-12-onemli-kurali.html)

nurcann 30-10-11 20:11

Zayıflamanın 12 Önemli Kuralı
 
bend zayıflamak istiyorum diyen sevgili dilekduası.com üyelerine oniki önemli kural

Aç kalmadan, yiyerek zayıflayabilmek ve sağlığı kaybetmemek mümkün mü?" diye düşünüyorsanız, 12 altın kural ile kalıcı kilo kontrolünü sağlayabiliyor ve aşırı kiloya bağlı sağlık sorunları riskini azaltabiliyorsunuz.


Uzmanlar, düşük kalorili besinlerin tüketilmesi, ana öğünlerde tüketilen besin miktarının yarıya indirilmesi, yemeklerden önce 1-2 bardak su içilmesi, uzun süre mutfakta vakit geçirilmemesi ve sürekli yemekle ilgili planlar yapılmamasının, 12 altın kural arasında yer aldığını; bu şekilde sağlık kilo kontrolü elde edilebileceğini ifade ediyor.

Diyetisyen Müge Özturna, yaptığı açıklamada, stres, yoğun çalışma temposuna bağlı beslenme düzeninde bozukluk, fast-food beslenme tarzı ve hareketsiz yaşam gibi
birçok olumsuz faktörün etkisiyle her geçen gün artan obezitenin, sağlığı tehdit ettiğini söyledi.

Pek çok kişinin hem sağlıklı hem de güzel bir vücut yapısına sahip olabilmek için çeşitli diyetler yaptıklarını ve düzenli spor alışkanlığı kazanmaya çalıştıklarını belirten Özturna, kimi zaman zayıflayabilmek için kişilerin tamamen sağlıksız diyet programlarına girebildiğini ifade etti.

Özturna, bu tür diyetlerin yarardan çok zararlı olduğunu ve insan metabolizmasını tamamen bozduğunu vurguladı.

Özturna, "Önemli olan diyetinizde her besin grubuna belirli miktarlarda yer vermeniz. İşin püf noktalarından biri de size uzun süre tokluk hissi veren besinleri tüketerek zayıflamanız veya formunuzu korumanızdır" şeklinde konuştu.
Bunları doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için kararlı olunması gerektiğini belirten Özturna, diyet yaparken 12 altın kurala dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

SÜREKLİ YEMEKLE İLGİLİ PLANLAR YAPILMAMALI

1.Özturna’nın verdiği bilgiye göre, alışverişte düşük kalorili, düşük glisemik indeksli olan besinlere öncelik verilmesi, küçük sepet kullanılması gerekiyor.

2.Ana öğünlerde tüketilen besin miktarının yarı yarıya azaltılması, bu besinler yerine salata ve sebze garnitürlerinin miktarının artırılması isteniyor.

3.Tüketilen besinlerin yağ miktarının azaltılması, salatalara ve yemeklere yağlı soslar, ketçap ve mayonez ilave etmek yerine kuru meyva, susam, sirke ve limon eklenilmesi öneriliyor.

4.Ara öğünlerin atlanmaması, ara öğünlerdeki besinlere salatalık, domates gibi söğüş tüketilebilecek sebzelerin ilave edilmesi daha doyurucu oluyor.

5.Fast-food tüketiminden kaçınılması, tüketilmesi halinde ketçap-mayonez gibi soslar yerine domates ve yeşillik ilave edilmesi isteniyor.

6.Gün boyunca bol su tüketilmesi, özellikle yemeklerden önce 1-2 su bardak içilmesine özen gösterilmesi gerekiyor.

7.Nerede olunursa olunsun beslenme programından çıkılmaması önem taşıyor.

8.Her zaman aynı besinlerin tüketilmemesi ve farklı besin gruplarının gün içinde tüketilmesine özen gösterilmesi vurgulanıyor.

9.Düzenli egzersiz yapılması isteniyor.

10.Yemek servisinin küçük tabaklarla yapılması ve tüketecek besinlerin göz önünde bulunduracak şekilde tabaklara konulması tavsiye ediliyor.

11.Uzun saatler boyunca mutfakta vakit geçirilmemesi isteniyor

12.Sürekli yemekle ilgili planlar yapılmaması öneriliyor.

alıntıdır
sevgiler

zeytınn 04-11-14 01:21

teşekkürler....


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:20.

Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.