Tekil Mesaj gösterimi
Okunmamış 22-11-11, 02:18   #1 (permalink)
nurcann
ÖZEL ÜYE

nurcann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konular: 1624
nurcann is on a distinguished road
Standart Eft ve Ho'oponopono Teknikleri Hakkında

Eft ve Ho'oponopono Teknikleri Hakkında

Ho'oponopono, geleneksel bir Hawai bilgelik yöntemi. Kişisel sorumluluğu üstlenmek, grup içerisinde herşeyi açıkça ve saygıyla tartışmak, karşılıklı hoşgörü bağışlamayı içeren bir yöntem,
kadim hali ile. 80'li yıllarda, Morrnah Nalamaku Simeona, bu yöntemi kolaylaştırıyor, ve bireyin kendi kendine tek başına uygulayabileceği hale getiriyor. Dr. Ihaleakala Hew Len de, Morrnah Simeona'nın öğrencisi bir doktor.
Ho'oponopono, başımıza gelen herşeyden, %100 kişisel sorumluluğu üstlenmemiz, ve sürekli [kendimizi negatif duygulardan arındırmamız ile ilgili bir yöntem. Hawai dilinde "doğru olanı yapmak" gibi bir anlamı var.Bu size dün söylediğim sorumluluk tanımından biraz farklı görülüyor ilk başta, ama yazımı sonuna kadar okuyun.
Dr. Hew Len, Hawai'de, kriminal psikiyatrik bir klinikte, 1984-1987 yılları arasında psikologluk yapmış. Bu koğuşta, mala ve cana karşı tecavüz, cinayet, uyuşturucu, saldırı ve terör suçlarından yargılanmış, ancak akli dengesi bozuk bulunduğu için hapishane yerine hastaneye yatırılmış hastalar varmış. Bu hastalar arasında, ciddi miktarda uyuşturucu (sakinleştirici) ilaçla ve prangalarla zor zaptedilenler varmış. Tecrid hücrelerinin tamamı, sürekli doluymuş. Oradaki hastalar arasında
kimsenin iyileşmesi beklenmiyormuş. Bu 3 sene içerisinde Dr Hew Len sayesinde, o koğuştaki tüm hastalar iyileşmiş, kimse ağır sakinleştirici veya prangalara veya hücrede tecride ihtiyaç duymaz hale gelmiş, ortalama tedavi süresi uzun yıllardan birkaç aya düşmüş, pek çok hasta tamamen iyileştiği gözlenerek serbest bırakılmış ve iş bulup normal hayata dönmüş...
Ve tüm bunlar, Dr. Hew Len bir tek hasta ile bile yüzyüze görüşmeden olmuş.

Dr. Hew Len'in bu üç sene boyunca tek yaptığı şey, kendi içindeki olumsuz duyguları temizlemekmiş. Hastaneye geldikçe, hasta dosyalarını okudukça, içinde oluşan negatif duyguları
(suçlama yargılama vs) için Ho'oponopono uygulamış.
Peki Ho'oponopono nasıl uygulanıyor?

Kendi kendinize şu dört ifadeyi tekrarlıyorsunuz:
Beni affet.
Üzgünüm.
Seni seviyorum.
Teşekkür ederim.
Bu dört ifadeyi, içinizde oluşan negatif duygular için, kendi içinizdeki kutsala (Tanrı, Yüksek Benliğiniz, İç Sesiniz ya da neye inanıyorsanız) yönelik olarak söylüyorsunuz. O konuda negatif bir
şeyler hissetmek yerine, sevgi ve şükran hissedene kadar.
Bu şekilde kendi içinizde temizlik yaptığınızda, ya dışarıdaki sorun kendiliğinden çözülüyor, ya da, sizin yapmanız gereken en doğru şey içinize doğuyor, size ilham geliyor.
Sizin sorumluluğunuz, hayatınızda ne zaman size negatif bir duygu veren bir şey olsa, onu sürekli olarak arındırmak, ta ki içinizde negatif hiçbir duygu kalmayana kadar.
Ho'oponopono'nun dört cümlesi ile, benim size Duygusal Özgürlük Yöntemleri Hazırlık İfadesi arasında benzerliği farkettiniz mi?
Bağışlamayı, kabul etmeyi, ve sevmeyi seçmek... Ve teşekkür etmek...
Günün Uygulama Önerisi:
Gün boyu karşılaştığınız her negatif duyguya, DÖY uygulayın, ya da yukarıdaki 4 cümleyi
içinizden tekrarlayarak kendinizi arındırın. İsterseniz tıplarken bu 4 cümleyi de tekrar edebilirsiniz.
Günün sonunda, günün bir değerlendirmesini yapın ve günlüğünüze yazın. Sürekli zihninizde "Seni seviyorum" ve "Teşekkür ederim" demeyi alışkanlık haline getirin.

alıntıdır
sevgiler
nurcann isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
-